Jirásek, Alois - Z Čech až na konec světa

Alois Jirásek

Z Čech až na konec světa

nakladatelství: Státní nakladatelství dětské knihy Praha
rok vydání: 1960
ilustrátor: Mikoláš Aleš

Literární žánr:
- příběh

Místo a doba děje:
- Evropa, 15. a 16. století

Námět:
- Vyprávění vladyky Šaška z Mezihoře

Charakteristika hlavních postav:
- Šašek Mezihorský
Statečný vladyka, který ve svém stáří vypráví zážitky z cest, které podnikl jako mladý.

Autorův záměr:
Oživit tradici Českého národa, připomenout vlastenectví starých Čechů.

Forma
- ich forma ve vyprávění, jinak er

Kompozice
- retrospektivní

Jazyk:
- zastaralý

Děj:
Mladý vladyka Mezihorský se chystá na dalekou cestu. Pojede s panem Lvem z Rožmitálu, švagrem krále Jiřího z Poděbrad, na cestu přes celý svět. Po důkladných přípravách konečně vyrazí. Jejich první zastávkou jsou Němce (Německo). Setkávají se s předsudky ze strany německého obyvatelstva, které má za to, že češi jsou národ nebezpečný a s ďáblem spřežený. Tuto pověst si češi získali díky statečným husitům. Dále putují do Brabant (Nizozemí). Tam se uskuteční slavné zápasy, v nichž se vyznamená zejména pan Kolovrat Žehrovský. Ve Francii Šašek poznává brusle, které pak nechává ukovat i svým vnukům. Z francouzských Kalet se vydávají lodí do englantské země (Anglie).Pobudou v ní ale jen pár dnů a vracejí se zpět do francouzské Británie (Bretoňska). Z Turon (Tours) jedou na hrad, v němž sídlí francouzský král Ludvík XI. U toho má poselstvo úspěch a pak ho čeká dlouhá cesta do Španělska.
Před dalším vyprávěním vladyka skolí dva vlky a vypravuje o loveckém umění. Druhý večer pokračuje. Ve Španihelích potkávají celníky, se kterými se málem pobijí, nakonec ale vše dopadne dobře. Pak třináct dní cestují vyschlou zemí plnou šalvěje a bejlí, zkusí mnoho žízně a někteří koně, mezi nimi vladykův hnědák Jiskra, nevydrží a umírají. Španělský lid i šlechta jsou velice pyšní a nepříjemní. Uspořádají zápasy, pan Kolovrat porazí místního neporazitelného, ale při druhém zápase je poražen sám. Španělé se mu posmívají a po potyčce s místním drzounem se proti Čechům postaví místní obyvatelstvo, takže jsou nuceni místo opustit. Po cestě narazí na polského poutníka žijícího v jeskyni v horách, který je údajně polským králem.
Překračují španělsko-portugalské hranice a dostávají se do města Bragy. Udiví je obchod s otroky, které portugalský král přiváží každý rok z Afriky. Přes město Kompostella se dostanou až na „konec světa“, latinsky Finis terrae. Z Portugalska putují zpět do Kastilie, kde onemocní pan Burian ze Švamberka a později zemře. Přes Toledo a Madrid do hlavního města aragonského království Zaragozy. Pana Šaška málem ukradnou mořští loupežníci, podaří se ho však zachránit, na rozdíl od pana Bořity z Martinic, který je unesen do otroctví. V Itálii navštíví Avignon, známé papežské sídlo a dále Benátky. Odtamtud zamíří rovnou na sever, do Čech, cestou si ještě zazápasí ve Štýrském Hradci a vladyka Mezihorský je tam pasován na rytíře. Pak jede napřed ohlásit českému králi, že se poselstvo již blíží a vrací se domů.

Názor:
Toto krátké vyprávění je velice autentické a působivé. Jeho četba mi nepůsobila takové obtíže jako jiná Jiráskova díla , bavila mě.

 

Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=2603